Když se řekne „české strašidlo“, většině z nás se vybaví postavy z pohádek, pověstí nebo večerních vyprávění u ohně. Ale tahle stvoření z mlh, bažin a hlubokých hvozdů mají své kořeny v dávných časech, kdy lidé věřili, že svět je plný sil, kouzel a magie.
A právě tady vznikly postavy, které dnes můžeme s úsměvem oživit – třeba v podobě originálních kostýmů na karneval, oslavy nebo tematické večírky. Pojďme se podívat na ty nejznámější.
Dřív než přišly pohádky v televizi, tvořili si lidé příběhy sami. V lesích, u rybníků a na mokřinách vznikaly pověsti o bytostech, které se pohybují mezi světem lidí a světem tajemna. Byly krásné, děsivé, záhadné – a často všechno dohromady.
Tyto postavy se dochovaly ve vyprávěních, sbírkách pohádek i lidové slovesnosti. A i dnes, v době světel a obrazovek, mají co nabídnout. Nejen jako vzpomínka na staré časy, ale i jako úžasná inspirace pro kostýmy s atmosférou a příběhem.
🧜♀️ Rusalka – vodní víla z říčních hlubin
Z vody vystupuje tiše, s vlasy jako mech a očima hlubokýma jako rybník o půlnoci. Rusalka je kouzelná bytost, která láká muže zpěvem a tajemstvím. V pohádkách je to dívka proměněná za trest, duše nešťastné panny, nebo strážkyně říčního břehu.
Původ a význam:
Rusalky pocházejí ze slovanského folkloru. Původně byly vnímány jako duše mladých žen, které zemřely tragicky – zejména utopením. Jejich přítomnost u vody byla symbolem krásy, ale i neklidu a smutku.
Vzhled:
Měly dlouhé vlasy, bledou pleť, zelené nebo namodralé šaty a někdy byly pokryté vodními řasami. Jejich krása byla okouzlující, ale trochu nadpřirozená – jako z jiného světa.
Chování:
Rusalky sedávaly u vody, zpívaly, tančily při měsíčním světle a vábily kolemjdoucí – zejména muže. Podle některých pověstí se stávaly smrtelně nebezpečnými, pokud byly odmítnuty nebo uraženy.
Zajímavost:
Podle některých pověstí se mohla rusalka vrátit mezi živé, pokud jí někdo daroval opravdovou lásku.
Kostým inspirovaný rusalkou:
Může být romantický i strašidelný – splývavé šaty v odstínech zelené a modré, k tomu věneček z vodních květin, bledý make-up a třeba i umělá pavučina nebo vodní řasy do vlasů.
👻 Bludička – světélko, co vás svede z cesty
Malá tančící světýlka v lesích a na mokřadech – to byli první bludičky. Dnes jsou ale bludičky poetické a záhadné postavy, které mohou být krásné i trochu neklidné.
Původ a význam:
Bludičky byly považovány za bludné duše zemřelých, které nenalezly klid. Objevovaly se na mokřadech a v lesích jako mihotavá světélka. Lidé věřili, že je bludičky mohou svést z cesty – zejména v noci.
Vzhled:
V některých verzích byly bludičky neviditelné a projevovaly se jen jako světlo. Jindy měly podobu drobné dívky s plápolajícím lucernou nebo zářící postavy v mlze. Vždy působily étericky a nedotknutelně.
Chování:
Sváděly poutníky z cesty, zejména ty, kteří se chovali nečistě nebo rouhačsky. V některých verzích se prý lidem smály, tančily před nimi a mizely v dálce, když se k nim někdo přiblížil.
Zajímavost:
Aby se člověk bludičce ubránil, měl si podle lidové víry obrátit kabát naruby a nikdy nejít za světlem.
Bludičky se objevují i v jiných kulturách – např. jako „Will-o’-the-wisps“ v anglickém folkloru. Vždy jde o světlo, které nelze chytit a které je spojeno s dušemi mrtvých.
Bludičkovský kostým:
Lehké třpytivé šaty, závoje, LED světýlka na čelence nebo v sukni, jemný třpyt na tváři. Efektní, éterické a skvělé třeba i pro noční párty nebo fantasy focení.
🧙♀️ Jezinka – lesní svůdkyně s ostrými zuby
Jezinky nejsou čarodějnice. Jsou to bytosti z lesů, které lákají kolemjdoucí – hlavně děti – a pak si je odvedou „k sobě“.
Původ a význam:
Jezinky pocházejí z českých lidových pohádek a pověstí. Jsou to lesní bytosti – často tři sestry – které unášejí děti nebo osamělé poutníky. Jejich úloha se liší: někdy jsou zlé, jindy spíš škodolibé.
Vzhled:
Vystupují jako lesní ženy – mohou být krásné, rozcuchané, divoké nebo tajemné. Jejich vzhled bývá spojen s přírodou – vlasy z mechu, šaty z listí nebo zvířecích kůží.
Chování:
Jezinky se objevují u lesních stezek nebo na mýtinách a lákají kolemjdoucí sladkým hlasem – nejčastěji děti. Často používají podvod, přetvářku nebo kouzla, aby své oběti odvedly do nitra lesa. V některých verzích působí spíš jako lesní čarodějnice, jindy jako zlé sudičky. Symbolizují zkoušku, pokušení i nebezpečí, které přichází, když se člověk příliš vzdálí od známého a bezpečného.
Zajímavost:
V pohádkách se jezinky dají přelstít – ať už lstí, zaklínáním nebo odvážným srdcem. Děti se tak učily, že na krásná slova se ne vždy dá spolehnout.
Kostým jezinky:
Může být drsnější i tajemný – tmavá sukně, rozcuchané vlasy, dlouhé nehty, šál nebo plášť z přírodních materiálů, lesní ozdoby jako větvičky, mech, šišky. Hodí se i do skupiny – pokud máte tři kamarádky, které se nebojí zlobit.
🧑🌾 Vodník – pán rybníků a dušiček v hrníčku
Původ a význam:
Vodník je výrazná postava slovanské mytologie a jedna z nejikoničtějších nadpřirozených bytostí v českém folkloru. Byl považován za ducha vody, který hlídal rybník a měl moc nad těmi, kdo se v něm koupali nebo ho rušili.
Vzhled:
Malý mužík se zelenými vlasy a vousy, pentlemi na klobouku, kabátkem z vodních řas a často s fajfkou. Často mokrý, někdy bahnitý, ale vždy svérázný.
Chování:
Topil neopatrné nebo ty, kdo porušovali pravidla. Sbíral dušičky do hrníčků, které si schovával na dně. Měl ale i lidské rysy – rád poslouchal hudbu, sedával na vrbě a podle některých příběhů uměl i tančit.
Zajímavost:
Lidová tradice říká, že vodník schovával duše utonulých do hrníčků s víčky a ukládal je na polici ve svém příbytku na dně rybníka. Když některý hrníček spadl nebo praskl, znamenalo to, že duše je nenávratně ztracená – a že ji už nic nevysvobodí.
Kostým vodníka:
Je ideální pro děti i dospělé: zelené nebo kostkované kalhoty, vesta s knoflíky, pentle, síťky, rybičky, a pokud chcete bonus – malý hrneček na provázku, ideálně s nápisem „dušičky“.
👹 Hejkal – lesní muž, který volá z hlubin hvozdu
Ozve se dřív, než ho uvidíte. Z hloubi lesa zní duté „hej–hej!“, které rozvibruje větve i odvahu kolemjdoucího. Hejkal je stará lesní bytost, strážce hlubokých hvozdů, který má v pověstech místo stejně jisté jako rusalka ve vodách. Není zlý, ale není radno si s ním zahrávat.
Původ a význam:
Hejkal pochází ze starých českých a moravských pověstí. Je považován za ochránce lesa a jeho tajemství. Hejkáním (hlasité, táhlé volání) varoval lidi, aby se neodvažovali dál, případně je chtěl vystrašit a zmást. Někde se o něm mluvilo jako o duši zemřelého pytláka, jinde jako o samostatné lesní bytosti.
Vzhled:
Hejkal bývá popisován jako huňatý muž – obrostlý mechem, větvemi, s vlasy jako pavučina a očima jako liščí. Nosí potrhaný kabát nebo kožešinový plášť, někdy je celý zelenohnědý, splývá s okolím. Pohybuje se tiše, ale hlas má pronikavý.
Chování:
Hejkal nebývá nebezpečný, dokud ho někdo nevyprovokuje. Nemá rád pískání, křik ani neúctu k lesu. Kdo ruší jeho klid, toho může zmást, vyděsit nebo přivést na špatnou cestu. Podle pověstí stačilo odpovědět na jeho volání – a člověk už nenašel cestu zpátky.
Zajímavost:
Hejkalovo hejkání má odstrašující funkci – ale podle pověstí se uměl i smát. Jeho smích prý zněl jako vítr v korunách stromů, o kterém nikdy nevíte, odkud přichází.
Kostým inspirovaný hejkalem:
Může být efektní a originální: stačí starý kabát nebo plášť ozdobený umělým mechem, listím, větvičkami a kousky látky v barvách lesa. Doplňte rozcuchanou paruku, masku s výraznými obočím a tmavě namalované oči. A nezapomeňte – klidně si při vstupu na scénu pořádně „hejkněte“.
A co třeba celý rej?
Tyhle bytosti přímo vybízejí k tomu, spojit síly a vyrazit jako parta. Vodník, hejkal, rusalka, bludička a jezinka – pět postav, které vytvoří perfektní skupinový kostým plný magie, tradice i lehkého strašení.
✨ TIP: Vlastní styl, vlastní příběh
Kouzelné na těchto postavách je to, že nejsou vázané jednou verzí. Můžete si je upravit po svém – udělat z rusalky temnou vílu, z bludičky roztomilou lesní ženušku nebo z jezinky módní ikonu lesa.
Stačí fantazie, pár doplňků a chuť vdechnout starým legendám nový život.
Kostýmy s příběhem
Ať už si vyberete tajemnou rusalku, jiskřivou bludičku, lstivou jezinku nebo věčně mokrého vodníka, máte kostým, který není jen krásný – ale nese s sebou i kus dávné magie. Každý z nich nabízí prostor pro fantazii, styl i hravé detaily.
A hlavně – v těchto postavách se snoubí krása, strašidelnost a česká tradice. Ideální inspirace pro karneval, Halloween, divadelní vystoupení nebo tematickou párty.
Autor článku: Katerina Kralova